Przygotowanie do rozmowy o pracę

Idąc na rozmowę o pracę, na której naprawdę Ci zależy, powinieneś się dobrze przygotować.

Co to oznacza w praktyce?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej liczy się nie tylko wiedza o firmie, do której aplikujesz, doświadczenie, którym możesz się pochwalić, umiejętności, jakie posiadasz, ale także pierwsze wrażenie i tak np.; uśmiech może przełamać lody, to spóźnienie zaprzepaści szansę na wymarzoną pracę.

Zatem na co zwrócić uwagę i jak się zachować?  Mam kilka na rad, o to one:

Zdobądź informacje o firmie, do której aplikujesz - czym konkretnie się zajmuje, od kiedy istnieje na rynku, czy ma odziały, jeśli tak to gdzie - ta wiedza może być przydana podczas rozmowy. Informacji należy szukać w Internecie, w archiwum prasowym. Rada dla odważnych i ciekawskich – możesz udać się do firmy i poobserwować jak pracuje sekretariat, jaka panuje tam atmosfera, ale jeśli to jest niemożliwe możesz, chociaż poobserwować ludzi wychodzący z pracy lub porozmawiać z ludzkimi, którzy dość często gromadzą się przed budynkiem w ramach przerwy na papierosa.

Nie pozwól sobie na spóźnienie. Zwróć uwagę na możliwe korki i wyjdź wcześniej, przygotuj sobie dane, z kim ma się odbyć spotkanie.

Twój wizerunek to nie tylko rozmowa kwalifikacyjna, to także Ty w mediach społecznościowych. Zadbaj zatem o dobry wizerunek i tam.

Dobre pierwsze wrażenie - powitanie uściskiem dłoni powinno być zainicjowane przez osobę, która prowadzi rekrutację, jeśli nie wykona tego gestu, usiądź i podziękuj za zaproszenie.

Pamiętaj o uśmiechu, utrzymuj kontakt wzorowy, nie baw się długopisem, nie stukaj palcami nerwowo o blat, nie siedź z założonymi rękami, głos powinien być opanowany, ale pewny siebie.

Przygotuj się do rozmowy, przeanalizuj listę najczęściej zadawanych pytań i przemyśl, jakich udzieliłbyś odpowiedzi na nie. Najczęściej padają pytania:

  • wykształcenie, plany zawodowe, doświadczanie, praktyki, staże;
  • wiedzę i umiejętności, sytuacje z przeszłości, sposób rozwiązywania problemu, zachowanie w jakieś sytuacji;
  • dyspozycyjność oraz kwestie finansowe;
  • powody zainteresowania ofertą, firmy oraz dopasowanie do stanowiska.

Należy zastanowić się, jakie mamy wady, zalety, mocne strony charakteru, co tak naprawę zyska firma, zatrudniając właśnie Ciebie.

Podczas rozmowy należy także zwrócić uwagę na sposób naszej wypowiedzi. Skup się na tym, aby wypowiedzi świadczyły o Twojej pownosi siebie i pewności, co do Twoich umiejętności. Unikaj „Mam nadzieję” „Wydaje się” a używaj: „Posiadam…”, „Cechuje mnie…” „Jestem…”

Nie zaczynaj rozmowy od pytania o zarobki, tę kwestię zostaw na koniec, najczęściej rekruter sam o to zapyta.

Kolejne ważne kwestie to:

  • Pod żadnym pozorem nie krytykuj poprzednich pracodawców.
  • Masz być pewny siebie, ale nie arogancki
  • Nie używaj sloganu oraz wulgaryzmów.
  • Nie nawiązuj do życia prywatnego – nie opowiadaj żadnych anegdot, wspomnień z wakacji.

Na sam koniec spotkania mile widziane są pytania z Twoje strony oraz podziękowania za spotkanie.

Powodzenia i ciekawych doświadczeń Ci życzę :)

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym obszarze zapraszam do kontaktu i do zapoznania się z moją ofertą:

http://www.zmotywowani.edu.pl/przygotowanie-do-rozmowy-kwalifikacyjnej