Sukces firmy, a motywacja pracowników

Projekt bez tytułu(1).jpg

Sukces  firmy najczęściej kojarzymy z przewagą rynkową, zyskiem, czy też płynnością finansową.  W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczny wzrost popytu na wiedzę o zarządzaniu zasobami, a i co za tym idzie także wzrost zapotrzebowania na specjalistów z tej dziedziny. Coraz wyraźniej sukces firmy i jej przewaga rynkowa kojarzone są z jakościowym aspektem zatrudnienia oraz umiejętnością aktywizowania i wykorzystania potencjału ludzkiego.

Człowiek będący „skarbnicą” wiedzy, umiejętności, predyspozycji i motywacji wewnętrznej jest niewątpliwie podstawą skutecznego funkcjonowania organizacji. Nasuwa się przy tym pytanie o rolę człowieka i jego potencjału w procesie kształtowania sukcesu przedsiębiorstwa.         W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na jedną z funkcji zarządzania jaką jest motywowanie. L.H. Haber definiuje motywowanie jako zindywidualizowane podejście kierownika do pracownika, wniknięcie w jego system potrzeb i oczekiwań, stworzenie odpowiednich warunków pracy oraz na wybór najlepszego sposobu kierowania, dzięki czemu wykonywana przez niego praca może stać się podstawą do realizacji celów firmy.

Zatem istotą motywowania jest stosowanie odpowiednio dobranych instrumentów. Jak tego dokonać? Pierwszym etapem będzie ich zidentyfikowanie (przeprowadzanie badań, wywiadów). Następnie zaprojektowanie ich zgodnie z możliwościami jakimi dysponuje firma. W kolejnym etapie wdrożenie i na koniec oczywiście monitorowanie i ocena ich skuteczności.

KOMUNIKACJA - KLUCZOWA UMIEJĘTNOŚĆ

Skuteczna komunikacja jest niezbędna, jeśli chcesz aby inni zrozumieli Twój punkt widzenia. Jej znaczenie nabiera na wartości w warunkach profesjonalnych tj. w interakcji z dostawcami, współpracownikami, w pracy managerów i inwestorów.

Zatem jaki jest przepis na skuteczną komunikację?

Oto mała wskazówka, 4 zasady według John C. Maxella, które pomogą Ci bardziej efektywnie komunikować się, zmniejszyć konflikt w organizacji i stać się lepszym liderem.

1. Poznaj swojego rozmówcę – skoncentruj się na ludziach, do których przemawiasz. Znaj ich potrzeby, zastanów się jakie mogą mieć pytania?

2. Zrozumiały przekaz - kluczem do skutecznej komunikacji jest przejrzysty, prosty, zrozumiały przekaz, nie chodzi wyrażanie się wyszukanym, skomplikowanym słownictwem.

3. Bądź wiarygodny – wiarygodność to podstawa dobrej komunikacji. Jak ją zbudować wśród swoich słuchaczy? Przede wszystkim musisz sam wierzyć w to co mówisz, a następnie postępuj tak ja mówisz.

4. Szukaj reakcji –szukaj potwierdzenia, że Twoje słowa zostały zapamiętane oraz zainspirowały, zainicjowały do działania.

Jesteś emocjonalnie obojętny wobec swojej pracy? Jeśli tak postaraj się ustalić przyczynę tego stanu, dlaczego stałeś się obojętny?
Może:
1.Potrzebujesz nowych wyzwań?
2.Potrzebujesz więcej swobody, niezależności, decyzyjności?
3.Potrzebujesz większego/mniejszego kontaktu z ludźmi?
4.Potrzebujesz stabilizacji zatrudnienia/zmiany warunków pracy?
5.Jesteś w jakimś konflikcie z szefem, współpracownikami, bądź klientami?
6.Twoja praca nie ma już perspektyw?
7.Aspekt finansowy - niska płaca demotywuje Cię?
8. Inne ……………………
Spróbuj odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, identyfikuj problem i stwórz plan jak go rozwiązać. Jeśli potrzebujesz wsparcia zapraszam do kontaktu, z przyjemnością Ci pomogę.

Przygotowanie do rozmowy o pracę

Idąc na rozmowę o pracę, na której naprawdę Ci zależy, powinieneś się dobrze przygotować.

Co to oznacza w praktyce?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej liczy się nie tylko wiedza o firmie, do której aplikujesz, doświadczenie, którym możesz się pochwalić, umiejętności, jakie posiadasz, ale także pierwsze wrażenie i tak np.; uśmiech może przełamać lody, to spóźnienie zaprzepaści szansę na wymarzoną pracę.

Zatem na co zwrócić uwagę i jak się zachować?  Mam kilka na rad, o to one:

Zdobądź informacje o firmie, do której aplikujesz - czym konkretnie się zajmuje, od kiedy istnieje na rynku, czy ma odziały, jeśli tak to gdzie - ta wiedza może być przydana podczas rozmowy. Informacji należy szukać w Internecie, w archiwum prasowym. Rada dla odważnych i ciekawskich – możesz udać się do firmy i poobserwować jak pracuje sekretariat, jaka panuje tam atmosfera, ale jeśli to jest niemożliwe możesz, chociaż poobserwować ludzi wychodzący z pracy lub porozmawiać z ludzkimi, którzy dość często gromadzą się przed budynkiem w ramach przerwy na papierosa.

Nie pozwól sobie na spóźnienie. Zwróć uwagę na możliwe korki i wyjdź wcześniej, przygotuj sobie dane, z kim ma się odbyć spotkanie.

Twój wizerunek to nie tylko rozmowa kwalifikacyjna, to także Ty w mediach społecznościowych. Zadbaj zatem o dobry wizerunek i tam.

Dobre pierwsze wrażenie - powitanie uściskiem dłoni powinno być zainicjowane przez osobę, która prowadzi rekrutację, jeśli nie wykona tego gestu, usiądź i podziękuj za zaproszenie.

Pamiętaj o uśmiechu, utrzymuj kontakt wzorowy, nie baw się długopisem, nie stukaj palcami nerwowo o blat, nie siedź z założonymi rękami, głos powinien być opanowany, ale pewny siebie.

Przygotuj się do rozmowy, przeanalizuj listę najczęściej zadawanych pytań i przemyśl, jakich udzieliłbyś odpowiedzi na nie. Najczęściej padają pytania:

 • wykształcenie, plany zawodowe, doświadczanie, praktyki, staże;
 • wiedzę i umiejętności, sytuacje z przeszłości, sposób rozwiązywania problemu, zachowanie w jakieś sytuacji;
 • dyspozycyjność oraz kwestie finansowe;
 • powody zainteresowania ofertą, firmy oraz dopasowanie do stanowiska.

Należy zastanowić się, jakie mamy wady, zalety, mocne strony charakteru, co tak naprawę zyska firma, zatrudniając właśnie Ciebie.

Podczas rozmowy należy także zwrócić uwagę na sposób naszej wypowiedzi. Skup się na tym, aby wypowiedzi świadczyły o Twojej pownosi siebie i pewności, co do Twoich umiejętności. Unikaj „Mam nadzieję” „Wydaje się” a używaj: „Posiadam…”, „Cechuje mnie…” „Jestem…”

Nie zaczynaj rozmowy od pytania o zarobki, tę kwestię zostaw na koniec, najczęściej rekruter sam o to zapyta.

Kolejne ważne kwestie to:

 • Pod żadnym pozorem nie krytykuj poprzednich pracodawców.
 • Masz być pewny siebie, ale nie arogancki
 • Nie używaj sloganu oraz wulgaryzmów.
 • Nie nawiązuj do życia prywatnego – nie opowiadaj żadnych anegdot, wspomnień z wakacji.

Na sam koniec spotkania mile widziane są pytania z Twoje strony oraz podziękowania za spotkanie.

Powodzenia i ciekawych doświadczeń Ci życzę :)

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym obszarze zapraszam do kontaktu i do zapoznania się z moją ofertą:

http://www.zmotywowani.edu.pl/przygotowanie-do-rozmowy-kwalifikacyjnej

Wysyłasz CV, ale niestety nikt nie dzwoni i nie odpisuje? Sprawdź - może popełniasz, któryś z niżej opisanych błędów:

1. Zbyt duża ilość treści w CV, Twoje CV jest mało przejrzyste.Osoby rekrutujące średnio potrzebują około 6 sekund, by podjąć decyzję, czy kandydat przejdzie do kolejnego etapu rekrutacji, czy nie. Szalenie istotne jest aby Twoje CV przykuło ich uwagę. Zadbaj zatem o to, aby Twój życiorys był prosty i czytelny, dzięki czemu zwiększasz swoje szanse, szanse na przykucie oka rekrutera.

2. Zamieszczanie informacji niezwiązanych ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Nie ma sensu wypisywać wszystkiego, co do tej pory osiągnąłeś, czego nauczyłeś się, doświadczałeś, jeśli to bezpośrednio nie ma związku z pracą, o którą obecnie się starasz. Dokładnie przenalizuj ogłoszenie, wymogi jakie stawiane są kandydatowi, a następnie zabierz się za tworzenie CV. CV szytego na miarę.

3. Słowa, które nic nie znaczą. Unikaj sztampowych określeń. Stwórz swoje CV, a nie CV, które znalazłeś w Internecie albo przepisałeś od koleżanki.

4. Używasz fraz „liczne”, kilka”. Koniecznie zastąp je liczbami, procentami, to na pewno przykuje uwagę rekrutera oraz wzbudzi zainteresowanie przyszłego pracodawcy.

5. Kopiujesz do CV opisy dotychczasowych stanowisk pracy. Skup się na swoich osiągnieciach, przedstaw się od tej strony.

6. Twoje CV ma więcej niż 2 strony. Rekrutrzy niejednokrotnie powtarzają: 2 strony A4 są wystarczające aby przekonać potencjalnego pracodawcę, że jesteś wart zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

7. Błędne dane teleadresowe. Przed wysłaniem CV upewnij się czy podany numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej jest poprawny. Bardzo często podczas edycji CV zdarzają się niezauważalne na pierwszy rzut oka zmiany, które mogą skutkować błędnymi danymi.

8. Kłamstwa/koloryzowanie w CV. Podczas rozmowy łatwo sprawdzić czy informacje przedstawione w CV są zgodne z prawdą. Dotyczy to także poziomu znajomości języków obcych. Nie koloryzuj, bądź sobą i bazuj na swoim rzeczywistym doświadczeniu i umiejętnościach.

9. Zdjęcie z wakacji. Niestety, ale takie fotografie dyskwalifikują kandydatów. Postaw na profesjonalną fotografię.

10. Brak klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu…” Niestety, choćby Twoje CV było najlepsze, wykazałbyś się bezkonkurencyjnym doświadczeniem, bez klauzuli nie zostaniesz zaproszony na rozmowę.

Pozytywne myślenie

Czy pozytywne myślenie to tylko patrzenie na świat przez różowe okulary?

Czym dokładnie jest pozytywne myślenie? Zapewne wielu z Was może powiedzieć: ”To patrzenie na świat przez różowe okulary, a negatywne aspekty życia są niewidoczne”,ale czy aby na pewno tak jest?

Pozytywne myślenie to optymistyczne spojrzenie na życie, na ludzi, na wszystko co nas otacza, ale nie tylko! To także nieprzyjemne zdarzenia, porażki, trudności, które nie są ignorowane i nie są „zamiatane pod dywan”. Co to znaczy? Poddawane są analizie, wymagają zrozumienia, zaakceptowania oraz wyciągnięcia konstruktywnych wniosków. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że motywują nas do kolejnych działań, podjęcia prób.

  „...Nie ma porażek – jest tylko informacja zwrotna,

ten sposób nie zadziałał, spróbuję innego...”

Życiorysy znanych ludzi, ludzi sukcesu, również są świetnym dowodem na to, iż przejmując ster pozytywnego myślenia twoje życie, zarówno zawodowe jak i osobiste, będzie bardziej owocne.

Osoba pozytywnie myśląca to taka, która potrafi stawić czoła problemom poprzez aktywne poszukiwanie rozwiązań, to osoba z energią do życia, do realizacji marzeń i celów, która wierzy w siebie, zna swoje mocne oraz słabe strony i idzie przez życie zgodnie ze swoimi wartościami, nie poddaje się bezradności, narzekaniu i „przeciwnościom losu”. Kiedy głębiej się nad tym zastanowisz, sięgniesz do swojej pamięci, na pewno przypomnisz sobie, że przynajmniej raz w życiu miałeś możliwość, przyjemność spotkać taką osobę. Może nawet nasunęło Ci się pytanie: czy pozytywne myślenie naprawdę ma znaczenie, czy to naprawdę działa?

Naukowcy nieustannie badają wpływ pozytywnego myślenia na nasze życie i wymieniają m.in. następujące jego korzyści:

 • większa determinacja do osiągnięcia celu, sukcesu

 • dłuższe życie

 • więcej uśmiechu i pogody ducha na co dzień

 • niższe ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego

 • lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne

 • mniejsze ryzyko depresji

 • większa łatwość radzenia sobie ze stresem

 • łatwość w podejmowaniu ważnych decyzji

Skoro mamy już świadomość, że pozytywne myślenie przynosi korzyści, to czas poznać sposoby jego praktykowania. Oto kilka z nich:

 • postaraj się otaczać ludźmi z pozytywnym nastawieniem do świata – im więcej takich osób, tym większa szansa „na zarażenie się optymizmem”, świadomie unikaj ludzi, którzy nieustanie narzekają, wszystko widzą w czarnych kolorach

 • kiedy wypowiadasz się zwróć uwagę jakich słów używasz, próbuj unikać tych negatywnych, jeśli wciąż będziesz mówił „nie mogę”, „nie da się”, to w końcu w to uwierzysz, a tego chyba nie chcesz, prawda?

 • twórz wizualizacje tego, co chcesz osiągnąć, np. przed zaśnięciem myśl o czym marzysz i jak byś tego dokonał, krok po kroku

 • powtarzaj pozytywne afirmacje każdego dnia, może być przy porannej toalecie – powtarzaj pozytywne zwroty np.:

- Dzisiaj jest piękny dzień i tak postanawiam.

- Akceptuję siebie i kocham siebie.

- Jestem szczęśliwa/-y.

 • traktuj porażki jako doświadczenia, które wzbogacają Cię o dodatkową wiedzę, informacje, przeanalizuj to, co poszło nie tak, wyciągnij konstruktywne wnioski, spróbuj to zrobić w inny sposób

 • otwórz się na nowe rzeczy, testuj, eksperymentuj

 • bądź aktywna/-y, ruch to zdrowie, pamiętaj, że „w zdrowym ciele zdrowy duch” – znajdź najbardziej odpowiednią dla siebie formę sportu.

Życzę owocnych praktyk!

Pamiętaj, to jest dopiero pierwszy krok „zmiana nastawienia”, drugi krok konieczny to „przejście do działania”!

Autor: Alicja Berezowska-Ożóg